Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 33°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
33°C
Parçalı Bulutlu
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 30°C
Per 29°C

R A M A Z A N A Y I ve O R U C L A N E F İ S T E R B İ Y E S İ

Not : Bu KORONAVİRÜS dolasıyla evlerinizde karantinadasınız nasılsa , camilere , teravih namazına gidemiyoruz . Evlerinizde Allah’la baş başa daha çok düşünme , tövbe etme , ibadet etme fırsatı elinizde ,Kur’an okuma , zikir için bir vesile . Sakın , virisü bahane ederek orucu terk etmeyin .Belâyı bizim azgınlıklarımıza , günahlarımıza karşılık veren Allah , bizim sabrımızı imtihan ediyor , affedip şifa verecek de yine Allah Teâlâ , bunda inancımız tam !..
Ey Müslümanlar , Ey Ümmeti Muhammed !.. Muazzam bir ayın gölgesi üzerimize düştü de hâlâ gaflet içinde yüzüyoruz ! Eğer imanlı ve ibadetli Müslümanlarsak azgınlıkları ve sapkınlıkları terk ederek niye Allah’a doğru koşmuyoruz!..Ki , O Allah , biz Müslümanları , ümmet kategorisinden niteleyerek “ Siz , insanlar için çıkarılmış , en hayırlı ümmetsiniz . İyiliği emreder , kötülükten de nehy edersiniz ve Allah’a inanırsınız …” ( Ali İmran 110 ) Buyurur .
Görülüyor ki, bu hayırlı ümmet içinde “iyiliği emretmek , kötülüğü nehy etmek ve Allah’a inanmak var !..O halde böyle Allah’ın seçtiği bu ümmetten olmak , büyük bir ihsan ve lütuf iken nasıl oluyor da İslâm’ın yaptırım ve emirlerinden uzak duruyoruz ?..
İman noktasından sonra İslâm’ın merkezine doğru beş yolla ulaşılır ; Müslümanlığı seçen herkes , bu beş güzergâhta yolculuk yaparak , güzernâme alıp İslâm dairesinde bunu , beş güzergâhın sahibi Allah zü’l celâle te’yid ve tes’id ettirmesi lazım gelmektedir !.. Yoksa bunun başka türlüsü , boş fi’liyat ve boş fikriyattan ibaret olacaktır !..Peki nedir bu beş güzergâh :
Kelime-i Şahadet ( Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şahidlik ) etmek güzergâhı
Namaz Kılmak “
Zekat vermek “
Hacca Gitmek “
Ramazanda Oruç Tutmak ”
Rasûlüllâh Sallâllâhu aleyhi ve sellem , Allah’n bu güzergâhlarını te’yid ederek şöyle buyurmaktadır :
“ Büniye’l-İslâmu Alâ Hamsin Şehâdeti En Lâilâhe İllâllâhü Ve Enne Muhammeden Rasûlüllâhi , Ve İkâmi’s-Salâti , Ve Î tâ izzekâti , Ve’l-Haccı Ve Savmi Ramazâne “= İslâm , beş şey üzerine bina edildi : Kelimeyi şehadet getirmek , Namaz kılmak , Zekât vermek , Hacca gitmek ,Ramazan orucunu tutmak “
Ben burada muazzam Ramazan ayının üzerimize düşen gölgesi ve Orucunun nefisleri frenlemesinden ve gem vurmasından bahsedeceğim , bu ayın hususiyetlerini söz konusu etmeye çalışacağım : Önce Allah Teâlâ ‘nın , Ramazan Orucu hakkındaki buyrukları sonra Rasûlü Ekrem efendimizin müjdeli Hadis buyrukları şöyledir :
“Ey İman edenler ! Oruç , sizden öncekilere farz kılındığı gibi , size de farz kılındı . Umulur ki korunursunuz .”
“Size farz kılınan oruç , sayılı günlerdir . İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise , diğer günlerde , tutamadığı günler sayısınca tutar , Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak fidye gerekir . Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa , hakkında daha hayırlıdır . Bununla beraber , eğer bilirseniz , oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır .”
“O Ramazan ayı ki , insanları irşad için , hak ile batılı ayıracak olan , hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan KUR’AN BU AYDA İNDİRİLDİ . Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun . Kim de hasta yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin . Allah size kolaylık diler , zorluk dilemez . Sayıyı tamamlamanızı , size doğru yolu gösterdiğinden dolayı ALLAH’ı BÜYÜK tanımanızı ister . Umulur ki , şükredersiniz “ (Bakara :183- 184 )

Gelelim Rasûlüllah Efendimizin , Ravileriyle beraber Ramazan Orucunu anlatan Hadî si Şeriflerine :
Ebu Hüreyre’(r.a)den rivayet :
“Men kâme Ramadâne îmânen Vah tisâben gufira lehü mâ tekaddeme min zenbihi “=Kim Ramazan ayını , Allah’a iman ve sevabını O’ndan bekleyerek ibadetle geçirirse , geçmiş günahların bazısı affedilir .
Rivayet Ebu Hüreyre (r.a):
“Küllü ameli’b-ni Âdeme lehü İlla’s-Sıyâme fe innehü Lî , Ena Ecrî Bih”=Allah buyurur ki , Oruç dışında insanların işlemiş olduğu bütün amelleri kendileri içindir . Oruç ise benim içindir ( çünkü yemedi içmedi ,şehevi duygulardan , haramlardan kaçınarak sırf benim için oruç tuttu ) ve onun karşılığını bizzat ben veririm .
Ebu Hüreyre (r.a)
“İzâ Câe Ramezâne fütihat Ebvâbü’l –Cenneti Ve Gullikat Ebvâbü’n-Nâri Ve Su’idet eş-Şeyâtîyn”= Ramazan geldiği zaman Cennet kapıları açılır , Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincirlere vurulur .
Sehl ( r.a )
“İnne fî’l Cenneti Bâben yükâlü lehü Er’ Reyyânü Yedhulü Minhü Es Sâimûne yevme’l-Kıyâmeti , Lâ Yedhulü Minhü Ehadün Gayrühüm , yükâlü Eyne’s- Sâimûne , Feyekûmûne , Lâ Yedhulü minhü Ehadün Gayruhüm , fe izâ Dehalû Üğlika , felem yedhulü minhü Ehadün “ =Cennette Reyyân adında bir kapı vardır. Kıyamet gününde bu kapıdan sadece oruç tutanlar girecektir ; onlardan başka hiç kimse bu kapıdan giremiyecektir . O gün “Oruç tutanlar nerde ?” diye sorulacak . Oruçlular da ayağa kalkacak ve bu kapıdan gelip Cennete girecek . Onlar girdikten sonra bu kapı kapanacak , ve hiç kimse bir daha bu kapıdan giremiyecek”
Gölgesi üzerimize düşen mübarek Ramazan ayı hakkında Kur’an’ı Kerim de geçen Ayetleri ; Peygamber Efendimizin Hadislerinden bazılarını buraya almış olduk . Allah Teala bize bunlara uymayı , hayatımıza tatbik etmeyi nasip etsin .
Ramazanın en önemli kudsiyeti , “Bin Aydan Daha Hayırlı” daha önemlisi, “Kur’an’ı Kerim’in “ bu ayda indirilmiş olması .
Ramazan Orucu “Sahurla başlar İftara “ kadardır.
Eğer bizim Müslümanlar içinde , akşamdan yiyip yatarım , sahura ne gerek var , diyen varsa , o da böyleleri Sahurun fazilet ve bereketini kaçırmış ve yazık etmiş olurlar .
Enes b . Malik (r.a.)
“ Tesehharû Fe’İnne Fi’s- Sühûri Bereketen” =Sahurda yemek yiyiniz . Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.
Amr bin As (r.a )
“Faslü Ma Beyne Sıyâminâ Ve Sıyâmi Ehli’l-Kitâbi Ekletü’s –Sehari = Bizim orucumuz ile Ehli Kitabın orucu arasındaki ayırıcı fark , sahur yemeği yemektir . Onlar sahur yemezler .
Ramazan ayımızın belirleyici faziletlerinden şunları sıralayabiliriz :
1 -Bin aydan daha hayırlı bir gecenin içinde olması
2 -Kur’an’ı Kerim’in Kadir Gecesinde nazil olması
3-Oruç İmsak-Sahur vaktinden İftar vaktine kadardır .
4-Sahurda ağır davranılır , iftarda acele edilir .
5-Oruçlular için Cennette Reyyân kapısı vardır
6-Oruç ,haramlara ve nefse karşı bir kalkandır. Es’Sıyâmü Cünnetün
7-Oruçlular için sahur yemeği vardır.
8-Oruçlular için iftar yemeği vardır.
9-Oruçlu için iki sevinç vardır.
=Li’s-Sâimi Ferhânı :
a)Ferhatün Inde fıtrıhi ;
b)Ferhatün Inde Likâi Rabbihi
=Oruçlu için iki sevinç vardır : İftar vakti sevinci , Rabbine Kavuştuğu sevinç .
Mübârek Râmazân Orucunu , üç bölümde inanarak ve tefekkür ederek Ruhuyla bedeninin her tarafıyla tutarak , amel etmek Oruçlulara Saadet Kaynağıdır :
– İLK ON GÜNÜ : B E R E K E T = Evvelühü Bereketün=
– ORTA ON GÜNÜ : MA’FİRET = Evsetuhu Rahmetün
– SON ON GÜNÜ CEHENNEMDEN KURTULUŞ = El âhıratü Necâtün min en’-Nâr
– ORUÇ , tutan Müslümanlar için bir kalkandır
Oruç tutacak Müslümanlar , büyük bir fedakarlık ve gayretle Allah’ın yasakladığı haramlardan ve nefsi kudurtan menhiyattan uzak durarak Allah’a hayırlı kul olma yoluna girerek ; ruhuyla ve bedenin bütün azalarıyla sabrederek Oruç tuttular ve tutacaklar !..Rabbim sabırlı azîmetle kullarının bu niyetlerini kolaylaştırıp kabul buyursun !..
Allah Teâlâ , kulum benim için yemeyi içmeyi terk etmiş , benim için bir çok nefsânî isteklerinden vaz geçmiştir . O halde Orucu benim için tutmuştur . Diğer yaptığı ameller kendisinindir . Bu bakımdan Oruç bana aittir , onun ecrini , mükâfatını bizzat ben vereceğim , yaptığı diğer iyiliklere de on katı sevabı verilir !..
Oruç , nefis savaşı için tam bir fırsattır . Çünkü Cehennem , nefsin kamçılandığı şeylerle doludur, onlara kavuşmak için kudurduğu haram ve menhiyatları çok sever ; nefsin sevmedikleri ile dolu olan Cennet , kazanılması epeyce zor olan bir yerdir !..
Nefis sabretmesini ister mi, istemez !..
“ namaz kılmayı ister mi , istemez
“ haramlardan uzak durmayı ister mi, istemez
“ kumar yasağına uyar mı uymaz
“ zina yapmak ister mi ister
“ içki içmek ister mi ister
“ insanlara iyilik yapmayı sever mi. Sevmez
“ ibadetlerden hoşlanır mı hoşlanmaz
“ abdest almayı ister mi istemez
Daha bunun gibi nefis , bir çok haramlardan ve menhiyattan ziyadesiyle hoşlanır . Bu bakımdan Müslümanlar için Ramazan Orucu , tutanlar için bir hediyedir , bir mükâfattır . Nefsin atak hamlelerine gem vurmak , bu isteklerini firenlemek ; sınırsız isteklerini kendisine ve topluma faydalı bir hale getirmek , Oruç sayesinde olacaktır !..
Müslümanlar !.. Orucu ruhunuza , gözlerinize , kulaklarınıza , ayaklarınıza … velhâsıl bütün vücudunuza tutturunuz !..
Oruç , haramların , menhiyatın ruhumuza ve bütün bedenî azalarımıza karşı koruyucu bir kalkandır .Bunların günaha dalmasını önler , etrafındakilerle iyi ilişkiler içinde olmaya çalışır , uygunsuz sözler , ileri geri konuşmalar yapmaz ; kendisine sataşıldığı ve kavga etmek isteyenlere “ Ben Oruçluyum “ desin , diye uyaran Peygamber Efendimizdır .
Yalan söylemeyin , eğriye de , doğruya da yemin etmeyiniz . Sizi doğru biliyorlarsa , zaten inanacaklar yemine ne gerek var . Kötü düşünmeyin , küfür etmeyin . Sokakta göz , kulak , el ve ayaklarınızı haramlardan uzak tutun . İşte o zaman bütün vucudunuza oruç tutturmuş olursunuz . ÇOK KUR’AN OKUYUNUZ , ŞURDA BURDA VAKİT ÖLDÜRECEĞİNİZE , EVİNİZDE İBADETLE İŞTİGAL EDİNİZ !..
Şunu unutmayınız ki , bu nefis her zaman ve her yerde , sahibinden terbiyeye ihtiyaç duyar . Haramlara , menhiyatlara , dünyanın süslenmiş cazibesine aldanır , bu cazibe âdeta onu kendisine çeker . Yine unutmayın ki , Cennetin yolu dikenli , Cehennemin yolu ise asfalttır !..
Rasûlüllah bile nefisten endişelenerek Ashâb’ı Kiramı , bir savaş dönüşü uyarmıştır :
Buyurmuşlardır ki :
– Küçük Cihaddan , Büyük Cihada gidiyoruz .
Ashâb :
– Ya Rasûlâllah !..Ne Cihadı , İslâm düşmanlarını yerlere serdik , kafirleri hezimete uğrattık , kellelerini kopardık!..
Rasûlü Ekrem :
– BUNDAN SONRA BÜYÜK CİHÂDA GİDİYORUZ , O CİHAD DA NEFİSLE CİHADDIR.
Hâsılı , tutacağımız oruçlar , nefsimizi günahlardan uzaklaştırsın , yalandan, iftiradan, dilimizi kötü söz söylemekten men etsin .iyi işler yapmayı , herkese faydalı olmayı , fakirleri gözetmeyi nasip etsin .
Benim dikkatimi çeken özel iftar sofralarında eş-dost ve zenginlerin sıralandığıdır . Bu sofralarda pek fakir göremiyoruz , hani aç ve susuz olanları yedirip içirip giydirecektik ya . Neden böyle olmuyor?..
Hülâsa , Oruçlu Müslümanlar !.. vaaz veren hocalardan , ilmihâl kitaplarından , oruçla ilgili müştemilâtları öğrenmeye gayret ediniz . Şimdiden Orucunuzu kutlarım !..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.