Dolar 32,2589
Euro 34,9284
Altın 2.428,21
BİST 10.735,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
26°C
Az Bulutlu
Cts 24°C
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 24°C

M Ü S K İ R Â T

Bir çoklarınız müskirât kelimesini yadırgayacaksınız belki , hemen açıklayayım :
Bu kelime Arapça isim olarak , sekr kelimesinden neş’et etmiştir . Müskirâtün , müfret müennes kelimesinin cem’i müennesidir :”müskirât”tır , Arapçada isimdir. “Es’sükkeretü”: sarhoşluk veren , uyuşturan şeyler , demektir .
Arapça fiil olarak da , mazisi “sekire” muzarisi “yeskeru”, mastarı “sekren”dir . Türkçesi : Sarhoş oldu , sarhoş oluyor , sarhoş olmak”tır , anlamındadır .
İskar eden , sarhoşluk veren , kafayı kaybettiren , kullananı insanlıktan çıkaran bu müskirat iki grupta toplanır :
1- Katı olanlar : Esrar , Afyon , Morfin , Eroin , gibi uyuşturuculardır .
2- Sıvı olanlar : Üzüm , Arpa , Buğday ve Meyvelerden elde edilen Şarap , Rakı , Bira ; başka ülkelerde üretilen Viski , Votka , Tekile , gibi içecekler .
Sormayacak mı Allah , bunca verdiğim faydalı nimetlerimi , ZARARLI ve HARAM hale dönüştürüyorsunuz , diye !.. ELBETTE SORACAK , CEZASINI VERECEKTİR !..
İÇKİ YAPAN , ÜRETEN , SATAN , TİCARETİNİ YAPAN , DEVAMLI İÇEN ; TEVBE ETMEDEN ÖLENLER CEHENNEMİ BOYLARLAR !..
“Her müskir içkidir , her müskir de haramdır”
“Kim içki satarsa , hınzır – domuz kasaplığı da yapsın”
Rab zü’l-Celâl , envai çeşit nimet ve rızıklar vermiş ..”Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerine yalandır yalan “ diyorsunuz,yani : “şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz”? Manasıyla karşılaşınca , RAHMAN SÛRESİNİN , beni titreten “FEBİEYYİ ÂLÂİ”… ile başlayan otuz bir “Ayeti” aklıma gelmektedir !..Siz nasıl olur da bu…nimetlere yalandır yalan” diyorsunuz , bunu inancım , ruhî benliğim almıyor !..
Nimetlerin , tatlısıyla , tuzlusuyla , ekşisiyle , acısıyla…hepsi ama hepsi bir hikmete binaen ihsan edilmişken , siz onları aslî oluşumundan çıkararak değişikliğe uğratıyor ve insan sıhhatına zararlı hale getiriyorsunuz !..Sizin onları tebeddülata uğratmanız neticesinde , sorgusuz-sualsiz bırakılacağınızı mı zannediyorsunuz ?..
Üzümünü yiyiyor , şırasını içiyoruz ; niye şarabını , rakısını içmiyelim ki , niye haram olsun ki !..Diyenler oluyor !..
Öyle ama , anasıyla evlenmişsiniz , kızınız olmuş , niye kızınızı başkasına kaptırıyorsunuz ? Onu da kendinize alsanız ya , diyelim !.. Vay be !..
İstemeyerek yaptığım bu benzetme ve misâli vermem , şıra ile şarabı içmede helâli – haramı gözetmeyenlere , farksız olduğunu iddia edenlere ihtardır .
Sıkılmadan , yüzsüzlükle içeceksiniz , daha bir çok herze ile kafaları dumanlayıp , tütsüleneceksiniz sonrada kafasına sopayla vurulmuş sersem kaz gibi dön baş olup yalpa yaparak yollara yığılacaksınız , öyle mi ?..
Bu içkiyle uyuşturulmuş bir akıl , kaybedilmiş bir şuur ile toplumda , insanların arasında gıpta edilir , örnek alınır , yol gösterir bir “Zat-ı Muhterem” olacaksınız , ne güzel !..
Güzel bir rızık iken üzümü , şer cenderesinden geçirerek çeşitli muamelatlarla elde ettiklerinizle iyi bir iş yaptığınızla övünerek kendinizi avutacaksınız!..Rakıyla , şarapla , birayla..öyle şuurla ha.. ama nasıl bir iz’an , nasıl bir insanlık bu !..
Meyhanedeki sefil insanlarla , evlerindeki akşamcılarla herhalde övünülmez , iftihar edilmez ; perişan olmuş , kaybedilmiş nesiller olarak bakılır bunlara !..
Adam : “Ben , sarhoş olmayacak kadar az içiyorum , ne zararı var , hiç bir zararı yok , diyor . Haram olduğuna bakmadan içmeye devam ediyor !..
Ben de : Bu gibisine “Zıkkımın Kökü” , diyorum . Çoğu sarhoşluk veren her türlü içkilerin azının da haram olduğunu bilmiyor musun !..”
Sekir eden , sarhoşluk veren ve şuuru kaybettiren her türlü içecekler zararlı ve haramdır , uyuşturucular da buna dahildir .
Müskirat hakkında Peygamber Efendimizi dinleyelim :
“Her müskir haramdır . Her kim dünyada içki içer ve içmekte devam eder ve tövbe etmeden ölürse , o kimse Ahrette Cennet şerbetlerinden (Kevser) içemeyecektir”(Müslim)
“Allah’a ve Ahiret gününe iman eden hamr içmesin . Allah’a ve Ahiret gününe iman eden içki içilen sofraya oturmasın”
“Hamr içenin kalbinden iman nuru çıkar”
“Üç kişi Cennete giremez : DEYYUS (karısını kıskanmayan) , ERKEKLEŞEN KADIN , İÇKİ DÜŞKÜNÜ KİŞİ” (Kütübü Sitte8/169)
“İçki , bütün çirkinliklerin anası , büyük günahların en büyüğüdür . Kim onu içerse , annesiyle , teyzesiyle , halasıyla zina bile eder”
Yani sarhoşun , içkiyle aklını kaybetmiş olanın her kötülüğü yapabileceğine dair bir “Hadisi Şerif” şöyledir :
“Eski zamanda bir sofu , insanlardan ayrı bir yerde ibadet ederken , bunu gören bir kadın , ona gönlünü kaptırır , hizmetçisini gönderir . Hizmetçi sofuya gelip , “ bir şahitlik için sizi çağırıyorlar” , der . Sofu gider , bir kaç kapı geçerek güzel kadının yanına varır , kadın :
-Ya bu çocuğu öldür , ya benimle zina et veya şu şaraptan iç . Birini yapmazsan bütün gücümle bağırır , seni rezil ederim , der .
Sofu bunlardan birini yapmak zorunda kalınca , şaraba razı olur . Şarabı içince sarhoş olur . Daha sonra , kadınla zina eder , çocuğu da öldürür .
Vallahi !..İmanla şarap bir arada durmaz , biri diğerini uzaklaştırır !..
Bize bu olay gösteriyor ki , içki içenlerin kafası , dumanlanıp , aklı gidince her kötülüğü yapar . Bunu , Allah’a ibadet eden sofu bile içki içince baştan çıkıp , kötülükleri yapmıştır. O halde :
“İçki , bütün kötülüklerin anasıdır”. Sarhoşluk veren çoğu da , azı da haramdır .
“Kim içki içerse , Allah onun yedi gün namazını kabul etmez . O süre içinde ölürse kafir olarak ölür . İçtiği şey aklını giderir ve onu farzlardan alıkoyarsa kırk gün namazı kabul olunmaz , o süre zarfında ölürse kafir olarak ölür”(Nesai , İbni Mace )
“İçkinin ilaç özelliği yoktur . Hastalık yapar”
“Alkolik , kabirden kalkarken iki gözü arasında “bu Allah’ın rahmetinden mahrumdur” yazısı görülür .”
“İçki içenin kıyamette yüzü kara , dili sarkık , pis kokusundan herkes kaçar”
“İçki içenin haya perdesi yırtılır . şeytan ona yoldaş olur, her kötülüğe sevkeder ve her iyilikten alıkor”
“İçkiden sakının !..Ağaç dal budak saldığı gibi , içki de kötülük saçar”
Gelelim İslâm’da müskiratın haram edilişine , yasaklanmasına :
İslâm’ın ilk devirlerinde içki içmek , kumar oynamak henüz yasaklanmamıştı . İçki içenler , kumar oynayanlar vardı . Bu müskiratın yasaklanması hakkında dört ayet nazil olmuştu . İlki Mekke devrinde Nahl Sûresinin 67 .ayetidir :
1.Ayet : “Hurma , üzüm ağaçlarının meyvelerinden de güzel içecekler ve güzel gıdalar edinirsiniz “(Nahl 67)
Hicretten sonra Medine devrinde ise Hz. Ömer ve Muaz gibi Sahabeler :
“Ey Allah’ın Rasûlü ! Bilemiyoruz , içki hakkında bize ne dersin “şarap aklı gideriyor” diye sızlandılar . Bunun üzerine Hicret’in 4. Yılında :
2.Ayet : “Sana içki ve kumardan soruyorlar . De ki : Bu ikisinde büyük günah , bir de insanlar için bazı ufak menfaatler vardır . Fakat günahları , menfaatlerinden çok daha büyüktür .”(Bakara 219)
Fakat günahları ve menfaatları sebebiyle tam olarak içki yasaklanmamıştı . Bu sırada Abdurrahman b. Avf’ın verdiği bir ziyafette , içkili bir zat , akşam namazında “Kâfirûn sûresini yanlış okuyunca mana değişti .
3. Ayet : “Ey İman edenler Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın.”(Nisa 43)
Bu ayet , içkili iken namaza yaklaşılmamasını emrediyor , bundan başka bir gün Ensar’dan Malikoğlu İtba bir ziyafet veriyor , burada Sa’d bin Ebi Vakkas , bir şiirle kendi ırkını medh edince Ensar’dan biri , ziyafetteki deve kemiği ile Sa’d’ın başını yarınca , Sa’dın Peygambere şikayeti üzerine ; Hz. Ömer’in de :
– Ya Rasûlallah ! Bu içki bizi perişan ediyor , kafalarımızı , şuurlarımızı alıp götürüyor , bize kat’i bir çare bul , bundan kurtulalım !.. şikayetinin üzerine Allah Teala :
4. Ayet :“Ey İman edenler !..İçki , kumar , dikili taşlar , putlar ve fal okları şeytan işi birer pisliktir . Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz . Şeytan sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ister . içki ve kumarla sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan olıkoymak ister. Artık bundan vazgeçtiniz değil mi”? (Maide 90-91)
Bundan sonra Peygamberimiz şöyle buyurdu :
“Muhakkak ki Allah ,içkiye , onu sızdırana , sızdırıldığı yere , içene içirene , taşıyana , satana satın alana , bedelini ve kazancını yiyene lanet etmiştir”(Ahmet , Nesai , Hakîm)
Bu mihval üzere Peygamberimiz , Hz. Ömer’e ve Müslümanlara :
-İçki ve kumardan vazgeçtiniz , değil mi ?
-Vazgeçtik , vazgeçtik Ya Rabbi !..
Rasûlü Ekrem’in buyurmasıyla bağattırılan münâdî :
– Haberiniz olsun ki , içki , kumar bundan sonra haram kılınmıştır !..
Bunun üzerine Müslümanların döktükleri içkiler , sokaklarda günlerce sel halinde akmıştır!..
İnsanı , insan yapan aklıdır . İçki içilince akıl baştan gider , o an insanlık da biter .
Hz. Peygamber’e : İlaç için şarap yapmanın hükmü sorulduğunda :
Şüphesiz şarap deva , ilaç değil , aksine derttir , beladır , buyurmuştur .
Dinimiz İslâm , bizden beş şeyin korunmasını önemle ister :
Akıl , Sağlık , Mal , Irz ve Din
İçki , sarhoş olan bunları koruyamaz .
“Kötülüklerin tümü , kilitli bir yerdedir. Bu yerin anahtarı içkidir . İçki içen o kapıyı açarak içine düşer .”
“Bütün kötülükler bir yerde toplanmıştır . Bu yerin kilidi zina , anahtarı içkidir .”
“Bütün iyilikler de bir yerde toplanmıştır . Bu yerin kilidi namaz , anahtarı abdesttir .”
“Kişi mü’min olduğu halde zina ve hırsızlık edemez , içki içemez . Bunları yapan boynundan İslâm halkasını çıkarmış olur . Tövbe ederse Allah Teala , tövbesini kabul eder” . (Nesai)
Son olarak içki içmeyi özetleyen şu “Hadîsi Şerifi “ tekrar ettik , içenlere ibret olsun , diye ve bir daha içmeyeceklerine dair Allah’ü Zü’l – Celâle söz vermeleri , temennisiyle …
“ İÇKİ HER KÖTÜLÜĞÜN ANASIDIR “

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.