Dolar 32,2203
Euro 34,9679
Altın 2.426,52
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
22°C
Hafif Yağmurlu
Sal 24°C
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 27°C

F E T H – İ M Ü B Î N = MAHZUN VE M U Z D A R İ P A Y A S O F Y A

“İSTANBUL MUTLAKA FETHEDİLECEKTİR . ONU FETHEDEN KOMUTAN NE GÜZEL KOMUTAN , O ORDU NE GÜZEL ORDUDUR .” Hadisi Şerifi muvacehesinde :
YA BİZANSI ALIRIM , YA BİZANS BENİ !..
Tepelerden yankılanan bu gür ses , Muhteşem Fatihin sesiydi :
Muradımız şudur ki , bu mevkide bir hisar yapıla , muhkem ola . Boğazı kese ve iznimiz olmadan kuş uçurtulmaya !..
Mutlu son…Muhteşem Fatihin döktürdüğü toplarla , gümbürtü kopartıla , sonra Bizans yerle bir edilee !..
Azimli ve cesur bir iradenin sonunda Bizans yani İstanbul fethedilmiştir !..
Böylece bir çağ kapanmış bir çağ açılmıştır . İftiharımızdır .
Lamı , cimi yoktur , artık ırım kırım , etmeye de gerek yoktur , Bizans her şeyiyle ; kiliseleriyle , saraylarıyla , katedral ve tarihi eserleriyle artık bizimdir .
Niye Fatihin Vasiyeti göz ardı edilerek camiye çevirdiği Ayasofya seksen bilmem kaç yıl mahzun ve muzdarip müze olarak bekletilmiştir !..
Şimdi , büyük reis , uzun adam , seninle Türk milleti adına iftihar ediyoruz . Yıllardan beri senin bu “AYASOFYA”yı bir gün mutlaka açacağını bekliyorduk . Nihayet beklediğimize değdi , bu anıtı Muhteşem FATİH’in anısına yönelerek ikinci FATİH olarak “24 TEMMUZ 2020 CUMA GÜNÜ AÇIYORSUN “ Allah’u Ekber !..
SEN UZUN ADAM , BÜYÜK REİS , BİZ SENİ , MAHZUN VE MUSTARİP AYASOFYA’YI SEKSEN ALTI YIL SONRA TEKRAR CAMİYE ÇEVİRDİĞİN İÇİN ALKIŞLIYOR VE BAĞRIMIZA BASIYORUZ , UZUN ADAM !..
SEN , BU MİLLETİN DİNİYLE AHLÂKIYLA , İNANÇ VE İBADETLERİYLE , ÖRF VE ADETLERİ VE MEFAHİRİYLE İÇ İÇE OLDUĞUN İÇİN SEVİYOR VE ALKIŞLIYORUZ SENİ UZUN ADAM !..
SEN UZUN ADAM , İSTANBUL İMAM –HATİP LİSESİ MEZUNUSUN , BEN DE ORANIN 196O YILI MEZUNUYUM , AYNİ OKULDA TAHSİL YAPTIK . SELÂM SANA BÜYÜK REİS !..
Sibel ERASLAN ,sana karşı umudumuzu ve bağlılığımızı , sevgimizi hatırlatarak bu Milletin ta kendisi olan “UZUN ADAM “ hakkında konuşuyor da konuşuyor :
– Biz seni , Besmele’nden biliriz UZUN ADAM !..
– Biz seni , içimizden birisi olduğun için sevdik UZUN ADAM !..
– Biz seni , gariplerin sesi olduğun için sevdik UZUN ADAM !..
…………… – Biz seni , sevdik , bildik ve inandık . Yürüdüğümüz zorlu ve meşakkatlı yolda , bizi bırakmadın , bizden vazgeçmedin UZUN ADAM !..
– Biz seni , kimsesizlerin kimsesi olarak tanıdık , bildik ve sevdik UZUN ADAM!..
– Üsküpte , Gostivar’da Tayyıbcazımızı bekleriz be ya..”diyen dedeler….Priştine’nin gelinlik kızları bee UZUN ADAM!…
Uzayıp gidiyor bu UZUN ADAM , makalesi. Merak edenler Sibel Eraslan’ın 19 Şubat 2014 Çarşamba günkü bu yazısını internetten okuyabilirler .
İstanbul , çeşitli milletler tarafından otuz iki defa kuşatılmış ; Emeviler , Muaviye zamanında kuşatmışlar , hatta Eyyubu’l-Ensari de bu kuşatmaya katılmıştır , türbesi Eyüp camiinin yanındadır .
OSMANLILARDA , YILDIRIMLAR YILDIRIMI , YILDIRIM BEYAZIT , en dehşetli kuşatmayı yaptı , Bizans düşecek duruma gelmek üzereyken doğudan Türk Birliğini bozmak , Osmanlıların kuvvetlenmesini engellemek için doğudan Aksak Timur belası çıktı . Yıldırım BEYAZIT MECBUREN MUHASARAYI KALDIRARAK DOĞUYA YÖNELDİ . Sonunda Ankara Çubuk Ovası savaşı ve yenilgi ve Osmanlıların , şehzadeler arasında taht kavgaları ve birliğinin bozulması kargaşasıyla son buldu !..
Peki bu konuda CHP.ye ne oluyor da , topyekün hücuma geçerek Ayasofya’nın cami olarak kullanılmasını reddediyor , istemiyor !..Nedir bunların yüzsüzlüğü … İslâm’a hayır , dini yaptırımlara hayır , namaza vakit alıyor,diye hayır , kurbana hayvan katliamı diye hayır , ezan sesine sabah uykusunda rahatsızlık veriyor diye hayır !..
Bu gün ne kadar CHP.li siyasetçi ,hukukçu , yazar , çizer gazeteci ve yorumcu varsa babalarıyla , dedeleriyle ayni fikirde gibi, tv yorumlarında hep zıtlık , karşı olmak fikrindeler , AYASOFYA’nın tekrar cami olarak açılmasını istemiyorlar !..
Neymiş , bunca cumhuriyet kazanımlarını yok ederek CUMHURİYETİN HUKUKUNU , OSMANLI HUKUKUNA ÇİNETMEKMİŞ , AYASOFYA’YI CAMİ OLARAK TEKRAR İBADETE AÇMAKLA !..
YAHU BU CHP.LİLER KAFAYI ÜŞÜTMÜŞLER , BÜYÜK REİS , HANGİ HÜRRİYETLERİ KISITLADI , KİMİN İBADETLERİNE , KİMİN DİNSİZLİĞİNE KARIŞTI . SİZİN İNADINIZ KISKANÇLIK ÇEKEMEMEK !.. YAHU SEVİNMELİSİNİZ , AVRUPAYA VE DİĞER DÜNYA DEVLETLERİNE KARŞI, PİRESTİJİMİZ ARTIYOR , TEKRAR BİR ESER KAZANIYORUZ . HANİ YUNANİSTANDA VE DİĞERLERİNDE BİZİM BUNCA CAMİLERİMİZ , YA ONLARI MEYHANEYE VEYA DEPOYA ÇEVİRDİLER . BUNLARI HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ? SİZ BUNLARI KORUYABİLDİNİZ Mİ?..SİZ ŞİMDİ KALKMIŞSINIZ O DEVLETLERİ BAŞIMIZA DERT YAPMAYALIMA !.. CHP KENDİNE GEL ,MİLLETİNDEN OL ,YOKSA SEN HİÇ BİR ZAMAN İKTİDAR YÜZÜ GÖREMEZSİN .
Acaba CHP . Çok yıllar sonra İstanbul’un tepelerinden kulakları tırmalayan kin , garez dolu Amerikan misyonerlerinden Dr. Cyrus Hamlinin 1863 te kurulan Robert Kolejden şu çatlak sesi duyulmuştu :
Fatih bu şehri , bu tepelerden fethetmiş , ben de bu milletin kültürünü yine bu tepelerden fethedeceğim !.., diyenleri mi destekliyor !..
Yine çok yıllar sonra , kin , garez zincirlerinin bukaların halkasından olan , bizim için tasvip edemediğim şu“Dinler Arası Diyolog” var ya , bunun baş sorumlusu Misyonerlerin başkanı Louis Massignon , bir konuşmasında şöyle zırvalıyordu :
Müslümanların her şeyini bozduk . Dinleri , inançları , ahlâkları ,dine bağlılıkları ve insanî duyguları yok oldu . Onların milli ve manevi değerlerini , batı medeniyetleri potasında eriterek kendimize benzettik . İslâmiyet’i öğrenmeyi , yaşamayı , namaz kılmayı , Kur’an öğrenmeyi , suç ve gericilik olarak göstermeyi başardık . 14 asırlık ibadetlerini tartışır hale getirdik . Bir çok ilâhiyatçıları iğfal ederek İslâmiyet’i eleştirecek duruma getirerek derin bir boşluğa düşürdük !..
Ne garezli bir itiraf değil mi !?..
Bu müthiş düşmanlığa , bu lanet düşüncelere , bizim Ayasofya’nın açılışına karşı çıkan , malum partililer , hukukçu geçinenler , siyasetçiler ,yıllanmış bir ayağı çukurda olan büyük elçilik yapmış dinazorlar , fikirleriyle , yorumlarıyla dış ve iç düşmanlara destek olduklarının farkında değiller mi , acaba !..
İstanbul’un fethi için Fatih’in gür sesiyle :
MUHTEŞEM FATİH’İN BİZE ARMAĞAN ETTİĞİ ,YILLARCA CAMİ OLARAK KULLANILDIĞI SONRA KAPATILARAK SEKSEN ALTI YIL MÜZE OLARAK HAPSEDİLDİĞİ , MAHZUN VE MUZDARİP BIRAKILDIĞI “AYASOFYA”!..
SEN İŞTİYAKIMIZIN , TAHASSÜRÜMÜZÜN , HASRETİMİZİN NİŞÂNESİ VE SEMBOLUSÜN “AYASOFYA”!..
İkinci gür ses :
Büyük Reis , Uzun Adam : RECEP TAYYİP ERDOĞAN , Sen İstanbul’un ikinci Fatih’isin !..
Senin gür sesinle 86 yıl hasret , iştiyak milletimiz için son buldu !..
İFTİHAR EDİYORUZ SENİNLE “AYASOFYA” !..SENİN İKİNCİ FATİH’İN “UZUN ADAM” , BÜYÜK REİS RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR !..RABBIM ONDAN RAZI OLSUN !..
SEN TÜRKİYEYİ MUAZZAM ESERLERLE DONATTIĞIN VE DONATACAK OLMAN SAYENDE MUARIZLARIN VE SEVMEYENLERİN , HASED EDENLERİN HEDEFİNDESİN UZUN ADAM !..
Hatta büyük Reisin , memleketin bir ucundan her tarafa uzanan duble , otoban gibi yollara , dağları delerek yaptığı tünellere , üst-alt geçitlere İstanbul’un inci gibi uzanan köprülerine , deniz altı metro yollarına , Haliç’in temizlenmesine , KANAL İSTANBUL’A , ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNE , KARŞI GELİYORLAR . Bunların maksadı , memleket adına yapılan her esere karşı muhalefet , karşı çıkmak mı ?!.Bilin ki , siz milletin ta kendi olmadığınız müddetçe iktidar yüzü göremezsiniz !..
Son olarak bu Ayasofya hakkında bir de UZUN ADAM’ı dinleyelim , bakın ne diyor :
“ Bu bizim birliğimizin , beraberliğimizin ve bir esaret zinciri altında olan Ayasofya’nın bu esaret zincirinden kurtulmasıdır . Bu zincir aslında sökülüp atılmıştır . Bizim doğrusu gençlik yıllarımızın da en büyük hayaliydi . Bu hayali geçeğe dönüştürdüğümüz için ayrıca mutluyuz , memnunuz . Kimse bu siyasi bir retoriktir , siyasi bir yaklaşımdır , gibi basit yaklaşımların içine girmesin . Asla böyle bir şey söz konusu değildir . Bu tam anlamıyla bu ülkede idari olarak bu görevi üstlenmiş olan şu andaki iktidarımızın ve iktidarımızla birlikte tabii , milletimizin bir özlemiydi . Bu özlem yerine gelmiştir .
Yurt dışından gelen tepkilerin hiç birisi , bizi bağlamaz….Ayasofya’nın bu süreci , bizim egemenlik meselemizdir . Bırakın başta Yunanistan kudursun !..
86 yıldan sonra Ayasofya , müzeden aslına rücu’ etmesi tekrar cami haline dönüşmesi , bu milletin en doğal hakkıdır . Bu sadece Türkiye için değil , bütün İslâm âlemi için önem arz eder . Danıştay 10. Dairesi ve gerek şahsımın onayıyla AYASOFYA’nın CAMİ OLARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ , BİZİM TARİHİ BİR BORCUMUZDUR . BU BORÇ İFA EDİLDİ .
CAMİ OLARAK HAYIRLI OLSUN , UZUN ADAM !..BÜYÜK REİS , SANA MİNNETTARIZ !..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.