Dolar 32,2225
Euro 34,9644
Altın 2.427,68
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
22°C
Hafif Yağmurlu
Sal 24°C
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 27°C

CİMRİLİK-1-

Söze rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla başlarken ona sonsuz hamdü senalar Yüce Peygamberimize ve ehli beytine de salat ü selâm olsun. İnsan Ulvi duygulara sahip olduğu gibi sufli dediğimiz hoş olmayan uzak durulması sakınılması gereken duygu ve davranışlarla mücehhezdir Cimrilikle sufli Duygulardan olup Kur’an-ı Kerim’in ve hadis-i şeriflerin uzak durulmasını istediği davranışlardır. Kur’an-ı Kerim insanın inatçı cahil ve zalim olduğunu ifade ettiği gibi İsra suresinin 100.ayetinde insanın cimri olduğunu beyan ederken Kital suresinin 38. ayetinde de cimrilik edenin kendi aleyhine cimrilik ettiğini vurgular cimrilik sahip olduğu malından mülkünde ilminde ekonomik gücün de pintilik etmek çok sıkı eli olmak paylaşmayan bölüşmeyen bahil anlamına gelir ki zıttı cömertlik ve bonkörlük elibol  olmaktır. Cimri olan Allah’ın verdiği nimetlerden rızıklardan gariplere yakınlarına fakir ve yoksunlara vermeyen bölüşüp paylaşmayandır rızıkları taksim eden Allah’tır Bu sebeple Mümin Allah’ın takdirine boyun eğip kanaat edendir. Cenabı Hak mallarınız evlatlarınız fitnedir. Yani sınav imtihan sebebidir buyurarak müminin orta yolu sırat-ı müstakim mi takip etmesi gerekmektedir?

Cenabı Hak size verdiğimizle sevinip şımarmayın Allah kendini beğenenlere övunenlerin hiçbirini sevmez. Hadid 23 Kuranı Kerim Nisa 37 ayetinde kasılıp böbürlenenler cimriliğe  saparlar cimriliği emredenler malı saklarlar Bizde nankörler için rezil edici bir azap hazırladık buyurarak cimrilik edenlerin nankörlüğe düşüp cehennem azabı ile karşılaşacaklarını hatırlatır. Yine Kur’an-ı Kerim Leyl suresini 8 ve 11 ayetleri ile cimrilik edip hiç kimseye malıyla kazancıyla yardım etmeyenlerin  cehenneme yuvaralandıklarında cimrilik ettikleri malın fayda vermeyeceğini cehennemden uzak kalamayacaklarını İhtar ettiği gibi cimriliğin çok kötü bir davranış olduğu Ali İmran Suresi’nin 180. Ayetinde şöyle vurgulanıyor. Allah’ın kendi lutfundan verdikleri şeylerde cimrilik edenler bunun kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar Cimrilik onlar için şerdir. Cimrilik yaptıkları şey kıyamet günü bir tasma gibi cimrinin boynuna dolandırılacaktır.

Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır anlamını sunduğumuz bu ayeti kerime kıyamet günü cimrinin malları gelerek ona çeşitli eziyetler edecektir. Bu ayetle ilgili olarak zekatı verilmeyen sadaka verilmeyen infak edilmeyip cimrilik yapılan mallardan develerin ayaklarıyla ezecekleri  inek vb. cinsin boynuzlarıyla koyun cinsinin de boynuzları ile vurarak azap edeceklerini Cimri’yi cezalandıracak larını Yüce Peygamber Efendimiz anlatmıştır. Bu ayette görüldüğü gibi. Hadisi şerifler olmasa Malın boynuna dolan mayı anlamak bir hayli zor olurdu. Ama her konuda Yüce Peygamber Efendimiz müminlere beyanatlarıyla yardımcı olmuştur. Bütün bu beyanatlar da Allah’ın Hazreti Cebir ile bildirmesi ile gerçekleşmiştir. Bazı kişiler Ben kazandım. Ben çalıştım ben yaptım fakirlerde kazansın. Onlar da çalışsın. Demekle beraber fakirlere yoksullara yardım edersek Biz fakir oluruz vesvesesine. Ve şüphesine kapılmak da cimriliği savunmaktadır. Cimrilerin bu durumuna Kur’an-ı Kerim şöyle cevap veriyor. Şeytan sizi fakirlikle korkutuyor şeytan sizi görünür görünmez çirkinliklere sürükler Allah ise Kendisinden bir bağışlanma ve lutuf vaat eder. Allah vasidir bilendir Bakara 269 Cenabı Hak nefsinin cimriliğinden korunanlarin kurtuluşa ereceği Hasr 9 ve Tegabun 16. Ayetlerinde müjde olarak sunmaktadır. Cenabı Hak cümlemize cimrilik hastalığından sakın alanlardan eylesin. Cömertleri verilecek sevaplara kavuşmayı Nasip etsin Cenabı Hak cümlemize sırat-ı müstakim üzere olmayı nasip etsin. Amin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.