DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

BİZLER İÇİN BEDELLER ÖDEYEN ELLERİN FARKINDA MIYIZ?

06.07.2022

BİZLER İÇİN BEDELLER ÖDEYEN ELLERİN FARKINDA MIYIZ?
Akademik açıdan mükemmel bir genç, büyük bir şirkette yönetici pozisyonuna başvurmaya gitti. İlk görüşme iyi geçmişti.
Sonra üst düzey yönetici ile görüşmeye sıra geldiğinde, yönetici öz geçmişten gencin akademik başarılarının, orta okuldan lisansüstü araştırmaya kadar her bilginin mükemmel olduğunu görünce sordu.
– “Okulda burs aldınız mı?”
– “Hayır Efendim!”
– “Peki okul masraflarınızı babanız mı ödedi?”
– “Babam bir yaşındayken vefat etti, dedi genç adam.
Okul masraflarımı ödeyen annemdi”
– “Annen nerede çalıştı?”
– “Annem, çamaşırcılık ve ev temizliği yapar efendim”, dedi genç.
– “Anladım dedi yönetici. Bana ellerini bir gösterir misin!”
Genç adam şaşkın, düzgün ve kusursuz ellerini yöneticiye uzattı.
– Yönetici “Annene daha önce yaptığı işlerde hiç yardım ettin mi?” diye sordu bu kez.
– “Hayır…
Annem her zaman daha fazla kitap okumamı ve iyi bir eğitim için çabalamamı istedi. Ayrıca annem benden çok daha hızlı çamaşır yıkayabilir. ”
Yönetici, “Bir isteğim var” dedi.
“Bugün evine geri döndüğünde, git ve annenin ellerine bak, sonra da yarın sabah gel beni gör.”
Genç, işe alınma şansının yüksek olduğunu hissediyordu. Geri döndüğünde, mutlu bir şekilde annesine sarıldı. Kadın tam olarak ne oldu anlamamıştı ama, kendini bir garip ama çok mutlu hissetti.
Delikanlı annesinin ellerini avuçlarına aldı. O eller ne kadar da kırışık, çatlak ve çürük içindeydi. Bazı çürüklere dokunduğunda kadın elini geri çekiyordu, çünkü canı yanıyordu. Bunu ilk kez fark ettiği için gencin gözleri doldu ve içi acıyla burkuldu. Annesinin ellerini defalarca koklayarak sevgiyle öptü.
Bu ellerdeki morluklar onun mezuniyeti, akademik üstünlüğü ve geleceği için ödediği bedellerin karşılığıydı.
Sofrayı o gece kendisi hazırladı, uzun uzun annesi ile sohbet etti ve yatmasına yardım etti. Ardından evi toparlayıp, kalan çamaşırların tamamını yıkadıktan sonra yorgun bir şekilde yattı.
Ertesi sabah, tekrar yöneticinin karşısındaydı. Yönetici, gencin gözlerindeki hüznü, acıyı hemen fark etmişti.
– “Dün evinde ne yaptığını ve ne öğrendiğini bana söyleyebilir misin?”
-“Annemi ne kadar ihmal ettiğimi gördüm.
Onunla uzun uzun sohbet ettim, sofrayı kurdum, evi temizledim ve kalan tüm kıyafetleri de yıkadım” dedi.
Yönetici; “Şimdi bana lütfen duygularını söyle” deyince;
Delikanlı başı öne eğik sıraladı.
1-Takdirin ne demek olduğunu şimdi biliyorum. Annem olmasaydı bugün başarılı olamazdım.
2-Tek başına bir şeyler başarmanın ne kadar zor olduğunu, birlikten kuvvet doğacağını çok iyi anladım.
3- Aile ilişkisinin önemini, değerini ve takdir edilmesi gerektiğini anladım. ”
Yönetici,
“İşte bu benim yöneticim olmak için aradığım kişi,” dedi.
“Başkalarının yardımını takdir edebilecek, başkaları ile iş yaparken, onların çektiklerini de anlayabilecek ve hayattaki tek hedefi olarak parayı ortaya koymayacak birini işe almak istiyorum ve işe alındınız.”
Kim ki, sevdiklerinin sağladığı rahatlığı, onların başarıları için harcadığı zorlukları anlamıyor, görmezden geliyorsa, hayattaki zorluğun, mücadelenin ne olduğunu asla anlamayacak ve çok da başarılı bir geleceği olamayacaktır.
Eğitimci bir büyüğümün sosyal medya paylaşımında okuduğum bu ders niteliğindeki yazıyı daha fazla kişi okusun ve faydalansın düşüncesiyle bu köşemde de sizlerle paylaşmak istedim.
Eminim ki, hepimizin hayatlarımızdan kesitler bulacağımız bu yazıyı okuduktan sonra, bize daha iyi ve başarılı bir gelecek sunmak için nice bedeller ödeyen annelerimiz ve babalarımızın kıymetini bir kez daha idrak edeceğiz ve en azından şunu yapabiliriz-yapmalıyız- diye düşünüyorum:
Yaşıyorlarsa, bizler için ödenmiş bedellerin göstergesi o nasırlı, kırışık, çatlak ve çürük mübarek ellerini fırsat buldukça minnet ve şükranla öpüp hayır dualarını almalı, ebedi yurda göçmüşlerse şayet, dualarımızla, onlar adına yapacağımız hayır ve hasenat ile ruhlarının şad olmasını Yüce Allah’tan niyaz etmeliyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.