Dolar 32,2225
Euro 34,9644
Altın 2.427,68
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
22°C
Hafif Yağmurlu
Sal 24°C
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 27°C

M Ü S L Ü M A N K A D I N L A R I M I Z… V E T E S E T T Ü R

Laik yobaza sorarsan , nedir “tesettür” diye . Başlar , benim anam ve ninelerin Anadolu insanıdır , hepsi başlarını yaşmakla örterlerdi , diye anlatmaya !..Kendisi de yalancıktan bu durumdan istifade etmeye çalışır . Aslında tesettürü hiç ama hiç tasvip etmediği halde öyle görünmeye çalışır .
Bir taraftan da “Modern Batı Kadını gibi giyinmeleri varken nedir o öcü gibi , gözleri hariç vücudunu bir takım örtülerin içine sokmak , bir takım örtülere bürünmek de ne oluyor öyle!” diye ileri – geri konuşmaktan da geri durmazlar !..
Bu tesettür düşmanlarına , bu konuda İslâm kadınlarının tesettürlü oluşlarına azmedemeyen güya ileri görüşlü , modern kadın olma iddiasında olan dolayısıyla din düşmanı kadınlara iyi bir cevap verme bakımından Ahmet Aygül’ün “Başörtüsü İnkarı ve İstismarı” yazısından alıntı yaptığım aşağıdaki paragraf kafidir , ayni zamanda örtünen kadınların haya duygusunu ön plana çıkarmalarına tahammül edemeyenler , kadınlarda açık –saçıklık , baldırı – bacak teşhiri arayanlar , kadınlık şiarını ayaklar altına alarak , saç – baş açarak , dar ve incecik kıyafetlerle kadını şehvet kumkuması gibi sokağa atmak mı amaçları !..Alıntı yazı şu :
“ Ha bir de başörtüsü neyse de şu türban kötü niyetlidir . “Rahibe kıyafeti , bir de Sümerlilerde fahişeler giyinmiştir .” diyenler vardır ki , bunlar bu kesimin en zavallıları yerindedir. Çünkü böyleleri ; başörtüsü düşmanlığının ne denli haksız ve dayanaksız olduğunun bilincindedir , ama vicdanlarını bastırmak ve kendilerini temize çıkarmak için , maalesef böylesine gülünç ve iğrenç durumlara düşmektedirler .”
Bir de tesettürü modaymış gibi algılayanlar . Giyim – kuşamlarıyla bunu ispatlıyorlar . bunlar türedi Müslümanlar olarak görülebilinir . Ayaklarında nalçalı yüksek topuklu ayakkabılar , bütün vücut hatlarını teşhir eden daracık pantolonlar , kısa kollu fistanlar , başlarında rengarenk eşerplarla ; yürürken Amerikan kovboyları gibi takırtılar çıkararak , kırıta kırıta yürümeler !..
Deve hörgücü gibi sıkma bir baş , başını arkadan geriye doğru uzatmalar ; ön kısmıyla arkası bir ok gibi , ayrıca boyalı tırnakları ve boyalı dudakları , uzatılmış kirpiklerle dizayn edilmiş güya tesettürlü bir Müslüman kadını !..Vay be ne yazık !..
Türbandır , baş örtülüdür , yok tesettürlüdür .. almış yürümüş gidiyor !..Neyin nesidir , araştırmadan , öğrenmeden daha küçükten itibaren kızları sarıp – sarmalarla ; nasıl bir Müslüman hanımını ortaya koyuyorsunuz !..Neyin nesidir bu giyim tarzı kadınlarda !..
Bu konuda herkesten bir ses çıkıyor , Müslüman kadınlarının giyimi hakkında konuşanlar dolu . Bir de bakalım Kuranı Kerim ve Peygamberimiz ne buyuruyorlar bu hususta :
“ Ey Peygamber !..Eşlerine , kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına : İhtiyaç için dışarı çıktıkları zaman dış örtülerini , cilbaplarını üstlerine almalarını söyle . Tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur . Allah bağışlayandır , esirgeyendir “.(Ahzap 59)
“Mü’min kadınlara da söyle : Gözlerini harama bakmaktan korusunlar ; namus ve iffetlerini esirgesinler . Görünen kısımları müstesna olmak üzere , ziynetlerini teşhir etmesinler .” Başörtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler . Ziynet yerlerini kendi kocalarından , babalarından , kocalarının babalarından , kendi erkek kardeşlerinden , kendi kardeşlerinin oğullarından , kız kardeşlerinin oğullarından , kendi kadınlarından , kölelerinden , erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler . Gizleyecekleri ziynetleri bilinsin diye yürürken ayaklarını da yere vurmasınlar .”
“Ey mü’minler ! Hepiniz Allah’a tövbe edin . Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız “.(Nur 31)
“Ay halinden kesilmiş ve evlenme için ümidi kalmamış olan yaşlı kadınlar , ziynet yerlerini erkeklere göstermemek şartıyla dış elbiselerini bırakmalarında onlar için bir sakınca yoktur . Bununla birlikte yine de sakınmaları kendileri için daha hayırlıdır “.(Nur 60)
Şimdi de Rasûlü Ekrem Efendimizi dinleyelim :
“Cehennemliklerden kendilerini dünyada henüz görmediğim iki grup vardır : Biri sığır kuyrukları gibi kırbaçlarla insanları döven bir topluluk .
Diğeri giyinmiş halde çıplak görünen ve öteki kadınları kendileri gibi zorlayan ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır . İşte bu kadınlar Cennete giremedikleri gibi şu kadar uzak mesafeden hissedilen kokusunu bile alamazlar .”(Müslim)
Bu gibiler “giyinmiş çıplaklar” süslü gezmek için giyinirler , cazip vücut hatları tiril tiril gözüken , dar giyinen çıplaklardır .
Bu gün bir çok Müslüman kadın , tesettürden uzak bir takım giyinişler içinde dar pantolon , daracık renkli elbiseler , vücut hatlarını teşhir eden , moda rezaleti esen elbiseler giymekte , dudaklar , kirpikler boyanmakta , tırnaklar ojelenmekte ayrıca nalçalı , yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilerek sükse yapılmaktadır . Bunlarla yürürken herhalde dikkat çekmek için olacak topuklar küt küt ses çıkararak yürünmektedir . Hele rengarenk eşarplarla deve hörgücüne benzeyen örtülü , sarılı başlarla , Müslüman kadının giyinişi , tesettürü olmaz!..
Tesettürlü geçinen bu Müslüman kadınları , nasıl kapanacaklarını , nasıl tesettürlü olacaklarını bilmiyorlar , ya da moda rezaleti havasına kapılarak bilmeyerek kendilerini soytarıya çeviriyorlar !..Peki hani edebiyle tesettüre bürünmek , sade giyinmek nerede ?..
TESETTÜR , ALLAH’IN BİR EMRİ , MÜSLÜMAN KADININ ŞİARI , ŞAHSİYETİNİN BİR KİMLİĞİDİR .
İslâm’da tesettür bir örtünmedir . Müslüman kadınların vücut hatları gözükmeyecek şekilde giyinecek , elleri ve yüzleri hariç , diğer yerleri avrat mahalli sayılmaktadır . Kapanan kadınların :
Elbiseleri , vücut hatlarını gösterecek şekilde ince olmamalı ,
Elbiseleri , dikkat çekecek kadar , lüks , alaca bulaca renkli olmamalı,
Elbiseleri vücut hatlarını sarmalamış , daracık , ince , allı-pullu renkli , dikkat çekecek şekilde olmamalı .
Allah Teâlâ , Araf Suresi’nin 26. Ayetiyle uyarır :
“Ey Âdemin evlatları !..Bakın size edep yerlerinizi örteceğiniz giysi , süsleneceğiniz elbise indirdik . Fakat unutmayın ki , en güzel elbise , takva elbisesidir . İşte bunlar , Allah’ın ayetlerindendir . Olur ki , insanlar düşünür de ders alırlar “
Allah’tan ittika ederek haya duygusuyla , büyük emre uymakta olan Müslüman kadınlar , bunun bilincinde olarak namuslarının korunmasının ilk şartı muvacehesinde örtünecekler , şatafata kaçmadan , sade , dikkat çekmeyen elbiselerle eller ve yüz hariç kapanacaklar . Allah’ın emri olan tesettürde, taassup aklıyla , moda şeytanlığı ile değil de inanç saffetiyle muhsine kadınlar olarak hareket ederek , samimiyet ve ihlâsla örtünecekler , bu şarttır .
Namusu korumak ürtüye mi kaldı ki , esas namus mefhumu beyindedir , öyle sarılıp sarmalarla namus korunmaz , diyen art niyetli şuursuz kişiye cevap olarak denir ki :
“YA HAREKET VE TAVIRLARIYLA , YA TİRİL TİRİL İNCECİK , RENGÂRENK , DARACIK GİYİMİYLE SOKAKLARDA DOLAŞAN KİŞİ , BEYNİ OLSA DA NAMUSUNU KORUMA ZEMİNİ BULABİLİR Mİ ?” NAMUS MEFHUMUNU SADECE BEYİNDE ARAYANA , BUNUN TAHRİK GÜCÜ ÖN PLANA ÇIKMIŞ OLSADA HA !..
Erkeklerin de haya duygusunu göz önüne alarak göbekten diz kapağına kadar örtünmesi şarttır . Yani erkeğin göbekten diz kapağının altına kadar olan kısım , avret yeridir .
Allah Örtünme hususunda Peygamberleri vasıtasıyla kadınları uyardığı gibi Nur Suresinin 30. Ayetinde erkekleri de uyarır :
“Mü’min erkeklere söyle , gözlerini haramdan sakınsınlar , ırzlarını korusunlar . Bu davranış onlar için daha nezihtir , daha paktır “
Bu çağda , bu devirde kılık –kıyafet bu şekilde tesettür diye olmaz , bağnazlıktır bu . modern kadın ve erkek giyimleri varken Türk kadın ve erkeği bu şekilde giyinemez , yobazlıktır bu .
Öyle mi..?
“ Siz diğer kadınlar gibi değilsiniz , yabancılarla yumuşak konuşmayın , kalbinde fesat bulunanlar , kötü ümide kapılır . Evlerinizde oturun , eski cahiliye kadınları gibi açılıp saçılmayın”(Ahzap32-33)
Rasûlü Ekrem Efendimize , Mi’rac’ta Cennet ve Cehennem gösterildi : Cennetin ekseriyeti fakirlerle doluydu , ya Cehennem , orasını da ekseriyet olarak daha çok kadınlar doldurmuştu . Peki , bu kadınların neydi suçları da orayı doldurmuşlardı . Buna bir kaç misâl verelim , Peygamber Efendimiz , Cehennemde gördüğü kadınları altı grup olarak anlatıyor :
1 – Bir kadın gördüm , saçlarından asılmış , feryat diyordu . Saçını örtmemiş , üstelik saçını örtmek marifet mi , demesinden .
2 – Bir kadın gördüm , dilinden asılmış , ağzından katran dökülüyordu . sebep , kocasını diliyle bezdirmiş , işkence etmiştir .
3 – Bir kadın gördüm , ayakları göğsüne , elleri başına bağlanmış , çevresinde yılan ve akrepler dolaşıyordu . Buna gusletmek , hayızdan temizlenmek zor geliyordu ve hafife alıyordu . Üstelik cünüp geziyor , namaza hiç yaklaşmıyordu .
4 – Bir takım kadınlar gördüm , saçlarından asmışlardı . Cehennem bekçisi Malik’e sordum , kim bunlar ?
Malik :
5 – Bunlar , mahrem yerlerini ve saçlarını örtünmeyip yabancı erkeklere gösterip kocalarından başkasına ziynetlerini açarak zina teşvikçileri olarak kocalarına eza ve cefa edenlerdir .
6 – Başı domuz , gövdesi eşek gövdesi gibi olup cezalananlar , saçını , başını süsleyip , açık saçık dar ve incecik renkli elbiseler giyerek vücut hatlarını belli ederek bir çok cilvelerle yabancı erkeklerin gönlünü çeken kadınlar , saçlarından asılarak , beyinlerine kaynar sular dökülerek işkence görmekteydiler ?
Bu hususta Allah’ın uyarısı , birden bire , zina etmeyin , değil de zinayı hazırlayacak , davet edecek sebepleri ortadan kaldıracak yaklaşımlara dikkat çekiyor . Yani zina ortamını hazırlayacak , zinaya teşvik edecek nahoş hareketlere şiddetle uyarma yapıyor : Ey Müslümanlar !..ZİNAYA YAKLAŞMAYINIZ..Yani zinaya davetiye çıkaracak menhiyattan uzak durunuz tembihatıyla !..
Rasûlü Ekrem bir Hadisi Şeriflerinde uyardı :
Ey kadınlar topluluğu!..Sadaka veriniz , günahlarınız çok , tövbe ediniz . Çünkü ben , Mi’raç gecesinde Cehennemdekilerin çoğunu sizin teşkil ettiğini gördüm . Kadınlardan biri sordu :
Biz neden Cehennemliklerin çoğunu teşkil ediyoruz ?
Rasûl cevap verdi :
Çünkü siz , çok lanet ve beddua ediyor ve kocalarınızın iyiliklerini unutuyor , onlara hizmette kusurlu davranıyorsunuz !..
Evli Müslüman bir kadının kocasına bağlılığı ve itaati hakkında bir misal:
“Evliliği boyunca , alkolik kocasına hizmette kusur etmeyen , sabır şahikası gösteren İslâm kadınının , her zamanki gibi adamının sarhoş yatarken karısından su istemesi fakat aksilik ya evde su bulunmaması , kadının su temini için gidip – geldiği sırada alkolik kocasının sızdığını görünce kadıncağız su kabı elinde kocası uyanır , diye başucunda ayakta beklemeye başlar , uzunca bir zaman sonra uyanan adam :
– Heyulâ gibi ne bekliyorsun başımın ucunda ayakta öyle !..
Kadın çekinerek cevap verir :
– Şey efendim , eve gelince su istemiştin , o anda evde su yoktu . Ben su almaya gidince , uyumuşun , belki uyanırsında suyunu veririm , diye bekliyorum !..
Adam o anda kendine gelir ve doğrulur :
– Vay be , yıllarca bana tahammül eden , hizmette kusur etmeyen , benim kahrımı çeken böyle bir karım varmış da ben farkına varmamışım , bundan sonra bu zıkkımı bırakıyor ,ağzıma bir damlasını bile koymayacağıma söz veriyorum , diyerek karısının ellerine sarılarak içkiyi terk ediyor , tövbe ediyor !..
İşte bu davranış , evlilikte kadının kocasına saygıyı , bağlılığı , itaati ve hizmeti gösterme bakımından anlayana küçük misaldir !..
BÖYLECE EVLİLİK BAĞINA RÂM OLAN , BU KADININ ÖRNEK DAVRANIŞINI , MÜSLÜMAN SALİHA KADINLARI NAMINA KUTLAMAK LAZIMDIR !..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.