Dolar 32,2203
Euro 34,9679
Altın 2.426,52
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
22°C
Hafif Yağmurlu
Sal 24°C
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 27°C

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK PLATFORMU:”OYALAMA DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ”

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK PLATFORMU:”OYALAMA DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ”

Tekirdağ Tabip Odası, Tekirdağ Diş Hekimleri Odası ,Tekirdağ Eczacı Odası,Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası,Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği,Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Tekirdağ Temsilciliği,Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Tekirdağ Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Tekirdağ Temsilciliği oluşan İl Sağlık Platformu yaptıkları Eczacı Odasında düzenledikleri basın toplantısında “MESLEK HASTALIĞI İÇİN OYALAMA DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ” dediler.
Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Gamze Varol yaptığı açıklamada, “Önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan her gün en az bir sağlık çalışanı yaşamını yitirmektedir. Her gün yüzlerce sağlık çalışanı enfekte olmakta, hastalanmakta, malul kalmaktadır. COVID-19 130 dolayında ülke tarafından sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesine rağmen Ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı kabul edilmemektedir. Sağlık çalışanları olarak çalışma koşullarından ve çalışma ortamlarından kaynaklı bu risk göz ardı edilemez. Son günlerde Başta TTB olmak üzere çok sayıda sağlık meslek örgütünün konuyu ısrarla gündeme taşıma girişimleriyle hükümet konuya ilişkin kimi adımlar atmıştır. Ancak bu durum Kamuoyunda sanki COVID-19’un meslek hastalığı olarak sayıldığı yönünde bir algı oluşturmuştur. Buna ek olarak çıkartılan genelge bu algının daha da oturmasını sağlamıştır. Yayımlanan Genelgenin COVID-19’‘un meslek hastalığı sayılması ile hiçbir ilgisi yoktur. Bizler bu durumu Sağlık çalışanın bu hakkını aramaya kalkması durumunda önünü çıkarılan hukuki bir engel olarak değerlendiriyor ve bunu değerli Basın ve kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
BU DURUM KABUL EDİLEMEZ…
Pandemi başladığı ilk günden bu yana bütün sağlık çalışanları canları pahasına bu mücadeleye girmiş ve çok sayıda kayıp vermiştir. Bu salgın eğer bugün hala ülkemizde görece yönetilebilir bir durumda seyrediyorsa bunun en önemli nedeni sağlık çalışanlarının özverili gayretidir. Yaşamlarını yitirdiklerinde aile ve çocuklarının gelecek güvencesi için istedikleri bu yasadan daha haklı, daha insani bir talep olabilir mi?
COVİD-19’DAN DEĞİL KORKUMUZ, ÖLÜRSEK AİLE VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN
KORKUYORUZ VE BU YASAYI DAHA KORKUSUZ MÜCADELE EDEBİLMEK İÇİN İSTİYORUZ
Bu yasa ile ilgili 3 net talebimiz var. Bunu tüm kamuoyuna duyurmak istiyoruz.
YASA TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAMALIDIR:
Doktor, hemşire, eczacı, diş hekimi, veteriner hekimleri, sağlık işçileri, taşeron olarak sağlık alanında çalıştırılan personelin tümü, eczacı teknikerleri, diş teknikerleri, hastane temizlik personelleri, idari personel de dahil sağlık alanında çalışan tüm emekçileri kapsamalıdır.
ÇIKARILACAK YASADA İLLİYET BAĞI ARANMAMALIDIR. İLLİYET BAĞI OLARAK SAĞLIK BAKANLIĞININ HSYS KAYITLARI YETERLİ OLMALIDIR:
Sağlık personeli COVID-19’u sağlık kuruluşunda kaptığını ispatlamak zorunda olmasın. Her COVID-19 tanısı alan sağlık personeli için bu hastalık “ama”sız, “fakat”sız meslek hastalığı olarak sayılmalıdır.
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TÜM KAYITLARI SGK’YA DİREK BAKANLIK TARAFINDAN GÖNDERİLMELİDİR. 4A,4B,4C, TAŞERON vb. TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN EŞİT SGK PROTOKOLÜ UYGULANMALIDIR .
Bu amaçla yapılması gereken mevzuat değişikliklerine hızla başlanmalıdır.

İstediğimiz meslek hastalığı yasası Sağlık çalışanlarının en doğal hakkıdır. Bu hakkı talep etmekten vazgeçmeyeceğiz. Oyalama taktiklerle kamuoyunu yanıltmak kabul edilemez. Sanki Sağlık çalışanlarına meslek hastalığı hakkı tanınmış gibi bir algı yaratma çabası boşunadır. Bizler ilimizde Sağlık platformunu oluşturan tüm Sağlık meslek örgütleri olarak size mesajımız nettir. Biz bu algıyı yok edip gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. OYALAMA DEĞİL GERÇEK İCRAAT İSTİYORUZ, GENELGE DEĞİL YASA İSTİYORUZ” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.