Dolar 32,2245
Euro 34,9793
Altın 2.505,17
BİST 10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 24°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
24°C
Parçalı Bulutlu
Çar 21°C
Per 24°C
Cum 24°C
Cts 23°C

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK PLATFORMUNDAN COVİD AÇIKLAMASI

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK PLATFORMUNDAN COVİD AÇIKLAMASI

Tekirdağ Tabip Odası, Tekirdağ Diş Hekimleri Odası, Tekirdağ Eczacı Odası, Trakya Veterinerler Birliği Tekirdağ İl Temsilciliği, Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası Tekirdağ İl Temsilciliği ve Dev Sağlık-İş Tekirdağ temsilciliğinin biraraya gelmesiyle oluşan Tekirdağ İl Sağlık platformu COVİD-19 pandemisi yönetimi ile ilgili önerileri kamuoyu ile paylaşmak üzere Tekirdağ Eczacı Odasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamada bulundular.
Platform adına Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Gamze Varol bildiriyi okuyarak, “Bir yılı aşkın süredir tüm dünyayı, mart ayından bu yana da ülkemizi etkisi altına alan pandemi, erken yeniden açılma, salgın yönetimi ve salgın iletişimi ile ilgili yapılan yanlışlar, ülke genelinde ve yerellerde vatandaşın salgının boyutunu kavramamasına ve olduğundan daha hafif görmesine yol açmıştır. Tam da öngörüldüğü gibi havaların soğuması, kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirme zorunluluğu, okulların açılması, işyerlerinde zorunlu önlemlerin gevşemesi, mevsimsel influenza içinde bulunulan olağandışı durum şartlarını daha da güçleştirmiş, dünya genelinde milyonlarca kişi hastalanmış ve yaşamını yitirmiştir. Mart ayından bu yana sağlık alanındaki tüm emek örgütlerinin ana gündemi COVID-19 hastalığının yol açtığı pandemi olmuştur. Durum ülkemiz için de farklı değildir. Sağlık bakanlığının paylaşmış olduğu verilerle bile yaklaşık 500 bine vatandaşımız hastalanmış, 13 bine yakın yurttaşımız yaşamını yitirilmiştir. İlimizde ise etkisini ilk Nisan-Mayıs’ta hissettiğimiz Pandemi koşulları Ekim ve Kasım aylarında etkisini arttırmış, şu günlerde ise sağlık çalışanları ve sağlık kuruluşlarının altından kalkamayacağı boyuta ulaşmıştır”dedi.
Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Varol, “Pandemi sürecinin bilimsel yol ve yöntemlere göre değil, ekonomik kaygılarla yürütülmesi, salgın yönetiminde ciddi hatalar yapılmasına yol açmıştır. Salgın şeffaf yürütülmemiş, bilim insanları ve akademi ile iş birliği içinde bulunulmamış, veriler paylaşılmamış, algoritmalar yetersiz kalmıştır. Alınan önlemlerin yetersizliği ve erken yeniden açılma hali pandeminin yıkıcı süreçlerini daha da belirginleştirmiştir.
Tekirdağ ili salgınla mücadelede örnek gösterilen iller arasında yer almaktaydı. Farklı disiplinlerden sağlık çalışanları filyasyon ekiplerinde sahada ya da hastanelerde canla başla ve başarı ile çalıştılar. Hiçbirinin hakkı ödenmez. Ancak geldiğimiz noktada İlimizde Kamu ’da ve özelde yoğun bakım yatakları dolmuştur. Olguların neredeyse hepsi ağır vakadır. Test pozitifliği sayısı %1’lerden son haftalarda %20’lerin üzerine çıkmıştır. Yaz aylarında İlimizde onlarla ifade edilen rakamlar şu anda günlük 800’lere, 1000’lere ulaşmıştır. COVID-19 pozitif sağlık çalışanı sayısı her geçen gün artmaktadır. Sağlık çalışanları yüksek riskli temaslı oldukları halde çalışmak zorunda kalmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan her gün en az bir sağlık çalışanı yaşamını yitirmektedir. Her gün yüzlerce sağlık çalışanı enfekte olmakta, hastalanmakta, malul kalmaktadır. COVID-19 130 dolayında ülke tarafından sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesine rağmen Ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı kabul edilmemektedir. Sağlık çalışanları olarak çalışma koşullarından ve çalışma ortamlarından kaynaklı bu risk göz ardı edilemez.
Gelinen noktada, yapılan yanlışlar salgını daha kötü bir tabloya sürüklemiş, yıkıcı sonuçları daha da belirginleşmiştir. Salgın yönetiminin, öncelikli ve bilimsel bilgiye dayalı olarak, ekonomik kaygılar ve popülist politikalar gölgesinde kalmadan, ayrımsız insan odaklı olması ve toplumun sağlığı başta olmak üzere bütün insani ekonomik ve sosyal gereksinimlerinin sosyal devlet anlayışıyla karşılanacağı adımları içermesi gereklidir. Bu bir seferberlik çağrısıdır. İlimizde pandemi önlemlerini, halk sağlığı bilimi ilkelerini önceleyerek, ilimize özgü dinamikleri dikkate alıp, sosyal ve ekonomik kaygıları da anlayarak ve gözeterek, herkesi kapsayacak şekilde hiçbir şekilde gevşemeye fırsat tanımadan vatandaş, kamu, sivil toplum ve akademi el ele ve iş birliği ile beraberce yürütmeliyiz. Bu gerekçelerle sağlık örgütlerine daha fazla görev düşmektedir. Pandeminin 9. ayında sağlık alanında çalışan emek örgütlerinin, meslek odalarının, sendikaların ve derneklerin pandemi sürecinde ortak hareket etmeleri, ortak eylem/faaliyetlerde bulunmaları zorunlu ve hatta tarihi sorumluluklarıdır. Böylelikle, basına, kamuoyuna ve hatta yöneticilere bilgilendirici ve yol gösterici olunabilir. Bu nedenle ilimizde Tekirdağ Tabip Odasının çağrıcısı olduğu ve sağlık alanında çalışan emek örgütlerinin bir araya gelmesi ile bir sağlık platformu kurulmuştur. Bu platformun amacı ilimizde salgın sürecinin yıkıcı etkilerini en aza indirmek, halkın ve kamuoyunun doğru bilgiye erişiminin kolaylaştırmak, sürecin şeffaf yürütülmesini sağlamak için ortak bilimsel, sosyal etkinlik, eğitim, eylem vb. aktiviteler planlanması, uygulanması ve sonuçlarının paylaşılmasıdır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.