DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 4°C
Kar Yağışlı

TABİPLER ODASINDAN COVİD’İN YILDÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA

TABİPLER ODASINDAN COVİD’İN YILDÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA
02.04.2021

ÜLKEMİZİN ERTELENEMEZ EN ACİL İHTİYACI: BİLİMSELLİK, AKIL VE VİCDANDIR!
Bugün 1 Nisan.
Bugün COVID-19 nedeniyle yitirdiğimiz Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun ölüm yıldönümü.
Ama Covıd-19 Pandemisinde Onbinlerce Yurttaşımızla Birlikte Hekim ve Sağlık Çalışanı Ölümleri de Devam Ediyor…
Hekimler için başkalarının hayatını kurtarma çabasının kendi hayatlarına mâl olabileceği gerçeğini kendi hayatı ile gösteren hocamız şahsında kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımıza ve ekip arkadaşlarımıza saygı gösterme ve anılarına sahip çıkma günü.
Türk Tabipleri Birliği tarafından kabul edilmiş, COVID-19 Pandemisinde en ön safta mücadele edip, görevinin gereğini her şartta yerine getirmeye çalışırken yaşamını yitiren hekim ve sağlık çalışanlarını anma günü.
Bugün, bütün salgınlarda olduğu gibi COVID-19 Pandemisinde de ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel bütün tedbirlerin bilimin ve aklın ışığında alınması, kuralların büyük bir ciddiyetle ve tavizsiz biçimde uygulanması gerektiğini hatırlatma günü.
1 Nisan artık bizim için; toplum sağlığının, insan yaşamının keyfiliğe, kuralsızlığa, tedbirsizliğe, liyakatsiz yetki kullanımına terk edilemeyeceğini; insan yaşamının şakaya, ironiye izin vermeyeceğini görme ve gösterme, anlama ve anlatma günü…
Toplumsal yaşamın ihtiyaçları ve bilimsel aklın gereklerine uyulmayan bir ortamda, yasakların, kuralların yaptırımların ve cezaların kişiye, gruba, partiye, zümreye göre değişerek uygulandığı bir sözde “salgın yönetimi” altında hekimlik yapmaya devam ediyoruz.
Azalmak bir yana her geçen gün ürkütücü rakamlara ulaşan COVID-19 hastalarının yanı sıra yüzbinlerce COVID19 dışı hastanın ertelenmiş derdine şifa olmaya çalışıyoruz. Sadece ülkemizde değil bütün dünyada bilim insanlarının hemfikir olduğu; pandemide elimizdeki en etkili araç olan aşı gerçeğinin ülkemizdeki yansımalarını, aşının tedarikinde ve uygulanmasında yaşanan gecikmeleri kaygıyla izlemeye devam ediyoruz.
Pandeminin 14. ayında bile korumada en etkili araç olan aşının geleceğimizi de kuşatacak biçimde temin edilip edilemeyeceğine dair kuşkular devam ediyor. Vaka sayısında, vefat sayısında olduğu gibi aşının sayısı ve geliş zamanlaması konusunda da şeffaf olunmayan bir anlayışın güven telkin etmeyen beyanlar ve vaatler dinlemek istemiyoruz. Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak hocamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu yitirdiğimiz 1 Nisan 2020 gününden bugüne 1’i hekim, 2’si Tekirdağ’dan olmak üzere 152 hekimi ve 242 sağlık çalışanını, toplamda 394 ekip arkadaşımızı yitirdik.
Yaşadığımız kayıplara, yüreklerimizi dağlayan acıya rağmen her durumda görevimizin başındayız. Tek bir hastamızın mağduriyet yaşamaması için yeminimizin gereğini yerine getirmeye hazırız. Yeter ki, başka hekimler, başka sağlık çalışanları ölmesin… Yeter ki tek bir yurttaşımızın daha evine ölüm acısı düşmesin…
Bunun da ön koşulu; ülkeyi, sağlık sistemini ve COVID-19 salgınını denetleyen ve yöneten bütün kurum, sorumlu ve birimlerin; Siyasal ve etik sorumluluktan kaçmadan, bilimsel yol ve yöntemden uzaklaşmadan akılcı önlemlerle, vicdanını yitirmeden salgınla mücadele etmesidir!
Yitirdiğimiz bütün meslektaşlarımızın anılarına saygı ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.