DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 16°C
Parçalı Bulutlu

İŞ AKDİ SONA ERDİRİLEN 13 GÜVENLİK GÖREVLİSİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

İŞ AKDİ SONA ERDİRİLEN 13 GÜVENLİK GÖREVLİSİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
06.08.2021

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından iş akitleri sona erdirilen 13 güvenlik görevlisi Kapaklı’da basın açıklaması yaptı.
Açıklamada, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin biz mağdur personellerinin sesini duyurmak amacı ile düzenlemiş olduğumuz basın açıklamasında bizleri yalnız bırakmadığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Bizler Tekirdağ Büyükşehir belediyesinde 2015-2021 yılları arasında güvenlik personeli olarak çalışan emekçileriz. Bizler gece-gündüz, kar-kış, bayram-seyran demeden, pandeminin en yoğun yaşandığı zamanlarda bile toplu taşıma araçlarını kullanarak görevlendirildiğimiz tüm ilçelerde görevimizi en iyi şekilde yerinde getirdik.
2017 yılında sözleşmemizin bitmesine daha 19 ay varken bağlı olduğumuz güvenlik firmasının üst işveren olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ilişiği kesildi. Yaklaşık 20 gün sonra üst işverenimiz olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından başka bir özel güvenlik firması ile anlaşma imzalamamız istendi. Fakat yeni sözleşme gereği maaşımı 800 TL aşağıya çekildi. Bu şartı kabul etmeyenlerin gidebileceği, kabul edenlerin devam edebileceği söylendi.
Bizde yarım kalan sözleşmemizden doğan hak ve kayıplarımızı sorduğumuzda, o haklar için dava açmamız gerektiği, bu haklarımızı ancak bu şekilde alabileceğimiz tavsiye edildi.Bizlerde bu uyarıyı dikkate alarak elimizden alınan haklarımızı almak için dava açtık.
Her demokratik ülkede olduğu gibi, Anayasamızın 36. Maddesinde tanımlanan hak arama hürriyetimizi kullanarak kaybımızı yasal yollar ile üst işverenimiz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden takip ettiğimiz için bağlı olduğumuz birim olan Personel A.Ş. tarafından biz …. emekçiye işverenin güvenini kötüye kullanma suçlaması ile 8 Temmuz 2021 tarihinde itibaren 26. Madde kapsamında sözlü yada yazılı uyarıda bulunmadan, telefonlarımıza whatshap mesajı atılmak suretiyle tazminatsız olarak işten çıkarıldığımız tebliğ edildi.
Odağında insan olan, Sosyal Demokrat olan, emekten yana olan CHP’ li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından bize uygun görülen bu muamele biz yıllarını veren emekçileri derinden yaralamıştır. Çıkış işlemlerinin, mutlulukların yaşandığı Bayram öncesinde başlamış olması da biz çalışanların ailelerini daha derinden yaralamıştır.Bizler hak arama ve işe iade sürecimizi Avukatımız Emre Köprülü ile başlattık.
Yasal olan yolları kullanarak sadece hakkımızı aradığımız için CHP’ li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından biz emekçilere, bayram öncesi layık görülen uygulamayı bir basın açıklaması yaparak kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duyduk.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından sadece biz 13 güvenlik personelinin işten çıkartılmış olması bir demokrasi ayıbıdır. Nüfusunun dörtte üçünün ücretli olduğu bir ülkede emeğin haklarının yok edilerek demokrasinin var edilmesi mümkün değildir. CHP’ li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından sergilenen hak arama özgürlüklerine yönelik bu baskıcı olumsuz tutumlar, ülkemizdeki demokrasi mücadelesine, hak arama mücadelesine vurulmuş darbedir.
Bu gün, Tekirdağ Büyükşehir belediyesinde bizlerin yaşadıkları, aslında tüm işçi sınıfının meselesidir.
nasıl ki CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu hak – hukuk – adalet arayışı başlatarak Ankara’ dan İstanbula yürümüşse
Bizlerde 13 güvenlik personeli olarak hak – hukuk – adalet arayışımıza yasal yollardan devam edeceğiz.
Genel Başkanının hak – hukuk – adalet için Ankara’ dan İstanbula yürüdüğü, CHP sinin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin de haksız, hukuksuz ve adaletsiz davranışından biran önce vaz geçmesini bekliyoruz.
Biz sadece yasal olan hakkımızı istiyoruz” şeklindeydi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.